Wednesday 1 May 2019

 
Spanish: IGCSE Oral Exams
more
 
8:30
Physics: Fifth and Sixth Form Trip to Mahle Filter Systems, Telford (depart Alington Hall 8.30am, return 12.30pm)
more
 
14:00
Art: Fifth Form GCSE Art Exam (ends 6pm) (Art School)
more

Thursday 2 May 2019

 
Spanish: IGCSE Oral Exams
more
 
Spanish: Pre-U Oral Exams
more
 
14:00
Art: Fifth Form GCSE Art Exam (ends 6pm) (Art School)
more
 
20:45
Christian Forum: How can we trust the Old Testament? (Quod)
more

Friday 3 May 2019

 
Chinese: A Level and IGCSE Cantonese Orals
more
 
11:00
Prep School Drama Workshop: "All the World's a Stage" (ends 4.30pm) (Ashton Theatre)
more
 
14:00
Art: Fifth Form GCSE Art Exam (ends 6pm) (Art School)
more

Saturday 4 May 2019

 
13:30
Extended Coach Weekend begins
more

Monday 6 May 2019

 
21:00
Extended Coach Weekend ends
more

Tuesday 7 May 2019

 
13+ Academic Scholarship Entrance Examinations begin (end Thursday 9th May) (Alington Hall)
more
 
14:00
Art: A Level Art and Photography Exam (ends 6pm) (Art School)
more
 
19:30
Careers: Fourth Form Event "Life as a Solicitor" Sallie-Anne O'Byrne, Director, Wace Morgan (Science Lecture Theatre)
more
 
19:30
Sixth Form Charities Lecture: "African Prisons Project" Alexander MacLean, lawyer and charity founder (Hodgson Hall)
more
 
20:00
Little Bohemia (Art School)
more

Wednesday 8 May 2019

 
French: Pre-U Orals
more
 
11:50
Combined Cadet Force: RAF Air Flight Experience at RAF Cosford (depart 11.50am, return 6pm)
more
 
14:00
Art: A Level Art and Photography Exam (ends 6pm) (Art School)
more

Thursday 9 May 2019

 
Russian: A Level and GCSE Orals
more
 
French: Pre-U Orals
more
 
Field Day (Third and Fourth Form)
more
 
Chinese: A Level and IGCSE Mandarin Orals
more
 
14:00
Chemistry: Prep School Demonstration (ends 3.30pm) (Science Lecture Theatre)
more
 
14:00
Art: A Level Art and Photography Exam (ends 6pm) (Art School)
more
 
18:45
Mathematics: David Harrison Prize (Science Lecture Theatre)
more
 
20:45
Christian Forum: How can we trust the New Testament? (Quod)
more

Friday 10 May 2019

 
14:00
Art: A Level Art and Photography Exam (ends 4pm) (Art School)
more
 
19:30
Junior Essay Prize (Alington Hall)
more

Saturday 11 May 2019

 
14:00
Music: Rehearsal for Brilliant Baroque (ends 5pm) (St Chad's Church, Shrewsbury)
more
 
18:00
Duke of Edinburgh Award: Group A Bronze Practice Expedition Weekend (Long Mynd) (return Sunday 12th May at 5pm)
more

Sunday 12 May 2019

 
11:30
Moser's Musical Showcase (Maidment Building)
more
 
20:00
Music: Open Mic Night (Quod)
more

Monday 13 May 2019

 
Geography: IGCSE Fieldwork: Coasts, Wales (Fourth Form) (depart 8.30am, return 6pm)
more
 
13:00
Careers: Visit of Armed Forces School Liaison Officers (Careers Library)
more
 
14:00
Classical Society: "Cicero and his Enemies" Dr Kathryn Tempest, Senior Lecturer in Classics, Roehampton University (Hodgson Hall)
more

Tuesday 14 May 2019

 
8:30
School Assembly (Alington Hall)
more
 
9:00
Mathematics: Prep School Competition (ends 2pm) (Quod, Hodgson Hall, Main School Building)
more
 
19:30
Careers: Fourth Form Event "Banking" Lindsay Pearson and Harry Owen, Handlesbanken (Science Lecture Theatre)
more

Thursday 16 May 2019

 
13:30
RSSH: Depart for Scottish Islands Peaks Race (return Sunday 19th May)
more
 
19:00
House Quiz Finals (Ashton Theatre)
more
 
20:45
Christian Forum: What is God? (Quod)
more

Friday 17 May 2019

 
8:30
Fourth Form Assembly: Exam Briefing (Ashton Theatre)
more
 
13:30
Governing Body: Finance and Marketing Committee (Hardy Room)
more
 
19:30
EPQ Showcase (Hodgson Hall)
more

Saturday 18 May 2019

 
18:00
Duke of Edinburgh Award: Group B Bronze Practice Expedition Weekend (Long Mynd) (return Sunday 19th May at 5pm)
more

Sunday 19 May 2019

 
10:00
School Eucharist
more
 
19:00
Praepostors' BBQ (Kingsland Lawn)
more

Monday 20 May 2019

 
Study Leave begins for Upper Sixth
more
 
13:15
HsM Meeting (Peterson Room)
more
 
19:30
Careers: European University Visit (Quod)
more

Tuesday 21 May 2019

 
19:30
Drama: Lower Sixth Devised Performance (Ashton Theatre)
more
 
19:30
Careers: Fourth Form Event with Matt Sandford, CEO, Pure Telecom (Science Lecture Theatre)
more

Wednesday 22 May 2019

 
12:35
Lower Sixth Assembly with Mr Walters, Deputy Head Academic (Ashton Theatre)
more
 
13:00
Governing Body: Safeguarding Committee (Moser Library Meeting Room)
more
 
14:30
Governing Body: Education Committee (Headmaster's Meeting Room)
more

Thursday 23 May 2019

 
13:45
Matrons' Meeting (Peterson Room)
more
 
19:00
Drama: Fourth Form Devised Performance (Ashton Theatre)
more
 
19:30
Economics Seminar (ends 9pm) (Hodgson Hall)
more
 
20:45
Christian Forum: Who is Jesus Christ? (Quod)
more

Saturday 25 May 2019

 
EXEAT
more
 
9:00
Duke of Edinburgh Award: Gold Walking and Sea Kayaking Practice Expedition to North Wales and Anglesey (return Tuesday 28th May at 6pm)
more